Trenéři SKP s akademií Dynamo v Anglii

V termínu od 23.2.2020 do 28.2.2020 vyjela dvanáctka a třináctka Dynama do Anglie. Sehráli tam 3 zápasy s týmy Wolves, Fulham a Chelsea. Pro kluky to byl obrovský zážitek, protože něco takového se neděje moc často. V rámci spolupráce s akademií, vyjeli do Anglie i dva naši trenéři, Roman Šíma (U12) a Tomáš Moravec (Šéftrenér přípravek, U15).

Hodnocení Tomáše Moravce

Jednak bych chtěl touto cestou klukům z akademie Dynama poděkovat, za to, že jsem mohl s nima jet.
Pro mě osobně to byla již druhá taková zkušenost, takže jsem trošičku věděl do čeho jdu. Ale i tak musím říct, že to bylo skvělé a člověk si musí neustále připomínat, jak se fotbal dělá ve vyspělých fotbalových zemích a konfrontovat se s nimi.
Co se týká tréninkových center všech tří klubů, které jsme navštívili, tak musím konstatovat, že jsou úplně někde jinde než u nás například v zázemí a počtu hřišť.
Na druhou stranu jsem neviděl nějaký obrovský rozdíl v tréninku hráčů Dynama a anglických mužstev.
Diametrální rozdíl byl v individuální technice, fyzické dispozici hráčů a nasazení v zápasech, je to určitě i o výběru hráčů, náročnosti soutěží u nás a v zahraničí, ale to je na dlouhé povídání.
Co se týče postřehů, které by se daly zařadit do tréninkového procesu, tak si myslím, že to je právě to nasazení hráčů v tj., protože pokud vysoké nasazení nebude v tréninku, tak ho pak neuvidíme ani v zápase, protože hráči na to nejsou naučeni, připraveni. No a individuální dovednosti, ty prostě musí trenéři do kluků dostat drilem, ale zábavným drilem, ale dokud je nebudou mít sautomatizované a nebudou je používat v zápasech, tak se k nim neustále vracet a nejít dál, využívat každou volnou chvilku v tréninku, zadávat jim domácí úkoly atd., tady jinou cestu nevidím.

Rozhovor s Romanem Šímou

V rámci spolupráce s akademií jsi vycestoval na ‘‘fotbalový‘‘ týden do Anglie, jaké to bylo?

Zajímavé, velice inspirativní a náročné! Celý výjezd byl koncipován jako fotbalově poznávací. Už samotná 20 hodinová cesta byla dobrodružství. Pro kluky to bylo velice zážitkové, doufejme že motivační a určitě poučné. Krom fotbalových zápasů jsme během návštěvy navštívili stadion Arsenalu, některé pamětihodnosti a centrum Londýna. Takzvanou třešinkou na dortu bylo setkání s Petrem Čechem, který se nám velice ochotně věnoval v tréninkovém centru Chelsea. Poznat zázemí místních akademií, s možností rozpravy o způsobu a stylu fungování, potom v reálném čase vidět konfrontaci s naším budějovickým klubem, bylo velmi obohacující.

Viděl jsi tři zápasy. Jak je hodnotíš?  Dá se srovnat kvalita Dynamáckých kluků s těmi třeba z FC Chelsea?

To srovnání je strašně složité!!! V Anglii je fotbal fenomén a odpovídá tomu jak materiální zázemí, tak i výběr dětí, u kterých je fotbal volbou č. 1!!! Téměř každá škola má svůj fotbalový oddíl a minimálně tři hrací plochy. Týmy proti kterým Dynamáci nastoupili, jsou na evropské top úrovni a možnosti jejich výběru hráčů, jsou téměř neomezené. Dále je potřeba vzít v potaz, že se hrálo vždy ve večerních hodinách, kdy po celodenním programu a přejezdech, se 100% koncentrace u 11 – 13 ti letých kluků udržuje těžko. I přes toto vše si myslím, že kluci předvedli kvalitní výkony, určitě neudělali ostudu a ukázali, že cesta o kterou se na Dynamu ve výchově snaží, je správná. Jako trenér dané kategorie a otec jednoho z hráčů jsem sledoval převážně zápasy U12.

Zápas: Wolverhampton Wanderers – hráno 8+1 od vápna k vápnu. Obrovské hřiště a ještě větší systémová vyspělost fyzicky většího soupeře nedala Dynamákům šanci – 8:0. Příjemná byla individuální technická odvaha a bojovnost našich kluků.

Zápas: Fulham FC – hráno 8+1 na polovinu menšího hřiště. Úplně jiné utkání. Fyzicky drobnější soupeř, ale neuvěřitelně technicky vybaven. Budějcký kluci si viditelně daleko víc věřili. Nasazením a pohybem zaslouženě urvali tři body – 3:5 a v autobusu se zpívalo!!!

Zápas: Chelsea FC – hráno 8+1 na polovinu obrovského hřiště. Nooo tady se nám to všechno spojilo!!!! Neskutečně technicky vybavení kluci se systémovou vyspělostí. Nutno podotknout, že Chelsea je považována za prestižní a Top akademii v Londýnských poměrech. Monstróznost prostředí a jméno soupeře dolehlo i na kluky a úvod zápasu byl ve znamení nervozity a chyb. Postupně se však dostávali do zápasu a v druhé půli už byli důstojným soupeřem – 8:3. Nedá mi, se nezmínit, že dva góly do ‘‘slavné sítě‘‘ vstřelili odchovanci SKP!

Zjednodušeně řečeno: bylo vidět, jak kvalita dělá kvalitu. Anglický kluci mají sice výborné podmínky, ale neustále se konfrontují v maximální kvalitě a to je mnohem více rozvíjí.

Máš nějaké nové trenérské postřehy, které bys rád aplikoval v SKP?

Těch postřehů je mnoho a určitě mě to trenérsky obohatilo. S určitými věcmi, jako množství a velikost areálů,  v našem prostředí bohužel nic neuděláme. Asi největší herní rozdíl byl v rychlosti práce s míčem a to zejména v jeho přijetí!!! Razance přihrávek a tím i následné převzetí bylo od anglických kluků obdivuhodné – začínalo to předzápasovým rozcvičením, kdy těmi nahrávkami do sebe doslova bušili, ale pak si ten zdánlivý nekonfort přenesli do zápasu. Dále mě překvapila jejich herní kondice.  Zápasy vždy hráli s jedním, max. dvěma střídajícími hráči (a to zejména pro případ zranění). Dle informací se snaží o herní vytížení 80 min na hráče za týden, čehož my hokejovým střídáním nedosahujeme. Velice mile jsem byl překvapen Dynamáckou soudržností a kamarádstvím napříč kategoriemi, kde je znát jejich tréninková a školní provázanost – na tomto by jsme u nás mohli také zapracovat, co???

Přečtěte si další články

SKP hostí Českou repre do 18 let

V tomto týdnu od 29.8.2021 do 5.9.2021 náš areál využívá Česká reprezentace do 18 let, která hraje v Jižních Čechách mezinárodní turnaj Václava Ježka. Celkem

Příměstské tábory v roce 2021

Od posledního turnusu prvního ročníku fotbalového příměstského tábora na SKP již uplynul rok, který byl poznamenán COVIDem a my jsme nevěděli, jestli bude vůbec možné

3. turnus příměstského tábora

Máme za sebou poslední týden příměstského tábora na SKP. Celý týden bylo krásné počasí a tak jsme se vyrazili koupat a ve středu jsme s