Co je to syndrom ruční nohy a jak s ním léčí lékaři? V závažných případech může kůže puchýře nebo vyvinout vředy.

Co je to syndrom ruční nohy a jak s ním léčí lékaři? V závažných případech může kůže puchýře nebo vyvinout vředy.

Jeho příznaky mohou být v některých případech oslabující. Existují léčby lékaři mohou předepsat, aby se snížily příznaky.

Tento článek zkoumá HFS, včetně jeho příznaků, příčin a léčby. HFS způsobuje intenzivní pálení na rukou a nohou. Je to vzácný stav v běžné populaci, ale běžný mezi lidmi, kteří dostávají určité typy chemoterapie. Dalším názvem pro podmínku je syndrom erythrodyshesthesia Palmar-Plantar. Léky poté poškozují okolní tkáně a způsobují bolest a nepohodlí, které mohou ovlivnit kvalitu života člověka v různé míře.

Tyto příznaky obvykle ovlivňují dlaně rukou a chodidel nohou, i když mohou ovlivnit kolena a lokty. V závažných případech mohou lidé zažít:

 • prasklá, šupinatá nebo peelingová kůže
 • Blázni nebo vředy
 • Silná bolest
 • Obtížnost s použitím jejich rukou nebo nohou

Světová zdravotnická organizace (WHO) používá čtyři známky k kategorizaci příznaků HFS na základě jejich závažnosti. Jsou to:

 • Stupeň 1, který zahrnuje neobvyklé pocity nebo brnění v rukou a nohou
 • Stupeň 2, který zahrnuje bezbolestný otok nebo zarudnutí a nepohodlí při chůzi nebo držení Objekty
 • Stupeň 3, která zahrnuje zánět a bolestivý otok v dlaních rukou, chodidla nohou a kolem nehtů a nehtů
 • stupeň 4, což zahrnuje ulceraci, škálování, škálování Kůže, těžká bolest a puchýř

Co způsobuje HFS?

HFS má dvě běžné příčiny:

chemoterapie

HFS je často reakcí kůže na systémovou léčivou terapii, zejména určité typy chemoterapie. To, zda se HFS vyvíjí, závisí na typu chemoterapie léčiva lékařů, kteří předepsali, plán léčby a délku kurzu. Chemoterapie, kterou lékaři provádějí nepřetržitě, pravděpodobně způsobí HFS.

 • 5-fluorouracil (Adrucil)
 • Ixabepilone (Ixempra)
 • Capecitabine (Xeloda)
 • Některé typy cílených léčivých léčiv pro rakovinu Může také způsobit HFS. Onemocnění srpkovitých buněk zahrnuje řadu poruch červených krvinek. Červené krvinky jsou obvykle kulaté, ale někdo s onemocněním srpkovitých buněk má červené krvinky, které se stávají tvrdými a tvoří tvar C, připomínající srp. v raném dětství. Běžně se vyskytuje během krize srpkovitých buněk, což je, když srpkovité krvinky uvízly uvnitř krevních cév. To může blokovat průtok krve do rukou a nohou, což vede k otoku a horečce.. Lékař může doporučit:

  • Léky proti bolesti volně prodejné: může být možné, aby někdo užíval léky, jako je acetaminofen (Tylenol), aby snížil bolest a nepohodlí. Zjistěte, zda se jedná o možnost. Krémy močoviny mohou pomoci s suchostí, svěděním a škálováním.
  • Změna chemoterapie: Může být možné snížit dávkování léků na chemoterapii, změnit plán léčby nebo dočasně pozastavit chemoterapii, dokud se HFS osoby nezlepší. Ale to může mít dopad na léčbu rakoviny člověka, takže někteří lékaři to nemusí považovat za možnost. tekutin. Breastcancer.org navrhuje:
  • Vyhýbání se dlouhodobému vystavení teplu, jako je během vany, sprchy nebo při mytí nádobí v teplé vodě
  • Vyhýbání se tlaku na nohy nebo ruce Z činností, jako je masáž, chůze, skákání nebo běh
  • Vyhýbání se používání ručních nástrojů, jako jsou nože, šroubováky, kladiva nebo zahradnické nástroje, protože tyto vytvářejí tlak a tření

  Pokud má osoba již HFS, existuje řada domácích léků a technik řízení, které mohou snížit nepohodlí. Patří mezi ně:

  • Použití ledových balíčků zabalených do ručníků, studené komprimace, na ruce nebo nohy
  • Zvyšování rukou nebo nohou při sezení nebo ležení
  • Po promytí jemně poplácujeme pokožku, spíše než tření
  • Nošení volných bot s dobrou větrání a vyhýbání se těsně přiléhavým botám
  • Vyhýbání se kontaktu s tvrdými chemikáliemi, jak by mohly vytvořit tyto Podráždění horší

  Některé důkazy naznačují, že některé přírodní extrakty mohou také zmírnit HFS. Pilotní studie z roku 2017 zjistila, že silymarin, sloučenina, která pochází z ostropezu na mariánský, https://recenzeproduktu.top/dr-derm/ snížila příznaky HFS, když ji lidé aplikovali jako 1% pevný gel na nohy dvakrát denně po dobu 9 týdnů. Silymarin má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

  je HFS reverzibilní? Pokud je způsobena chemoterapií, obvykle se začne léčit, jakmile se léčba ukončí.

  Pokud je příčinou onemocnění srpkovitých buněk, příznaky budou obvykle trvat několik týdnů, než se uvolní samy. Po skončení léčby může trvat čas, než se léčba plně vyřeší. V některých případech to může přetrvávat až 10 měsíců po skončení léčby. mít dopad na kvalitu života člověka. Pokud někdo bojuje s příznaky, je důležité mluvit s lékařem, protože mohou existovat způsoby, jak snížit nepohodlí prostřednictvím léků.

  Je také důležité mluvit s lékařem, pokud se dítě vyvine oteklé ruce nebo nohy nebo je obtížné vyzvednout předměty. Může to být časná známka onemocnění srpkovitých buněk.. Pochopení rizika může někomu pomoci přijetí opatření, aby pomohla předcházet nebo zpožďovat HFS brzy. testování. Mezi tyto prediktory patří hladiny folátu séru a červených krvinek. Vyskytuje se, když tyto léky unikají z malých krevních cév v rukou a nohou. HFS se může také vyvinout v důsledku onemocnění srpkovitých buněk. Léčba závisí na příčině, a pokud je to relevantní, typ chemoterapie, který člověk přijímá.

  Bez ohledu na příčinu HFS je reverzibilní a měl by se časem uzdravit. Lidé, kteří bojují s příznaky, mohou hledat pomoc od lékaře. Pokyny pro získávání zdrojů a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a asociací. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .

  Contents

  Přečtěte si další články

  SKP hostí Českou repre do 18 let

  V tomto týdnu od 29.8.2021 do 5.9.2021 náš areál využívá Česká reprezentace do 18 let, která hraje v Jižních Čechách mezinárodní turnaj Václava Ježka. Celkem

  Příměstské tábory v roce 2021

  Od posledního turnusu prvního ročníku fotbalového příměstského tábora na SKP již uplynul rok, který byl poznamenán COVIDem a my jsme nevěděli, jestli bude vůbec možné

  3. turnus příměstského tábora

  Máme za sebou poslední týden příměstského tábora na SKP. Celý týden bylo krásné počasí a tak jsme se vyrazili koupat a ve středu jsme s